CHARAKTERYSTYKA GMINY JAŚLISKA
POŁOŻENIE
Siedzibą Urzędu Gminy jest miejscowość Jaśliska położona w Beskidzie Niskim, w południowo-wschodniej Polsce na stromym wzniesieniu, nad rzeką Jasiołką i jej lewobrzeżnym dopływem Bielczą. Od północnego zachodu Jaśliska graniczą z Daliową, od południowego zachodu z Lipowcem, zaś od północnego wschodu i południa z Posadą Jaśliską, której zabudowa łączy się z Jaśliskami. Jaśliska leżą w odległości 33 km od Krosna i 13 km od przejścia granicznego w Barwinku.
Gmina Jaśliska położona jest na południowo – wschodnim krańcu Polski, w południowo – wschodniej części Województwa Podkarpackiego oraz w południowej części Powiatu Krośnieńskiego, w rejonie historycznej małopolski na obszarze środkowej krainy geograficznej Beskidu Niskiego. Południowa granica gminy to granica państwa z Republiką Słowacką.
Sąsiadują z nią od wschodu gminy: Komańcza, Rymanów; od zachodu: Dukla.
Gmina obejmuje obszar o powierzchni 99 km², co stanowi 0,55 % powierzchni województwa i 10,70 % powierzchni powiatu.
SOŁECTWA
Pod względem administracyjnym gmina dzieli się na 5 sołectw:
DEMOGRAFIA
Czeremcha 1
Daliowa 274
Darów 10
Jaśliska 452
Lipowiec 5
Moszczaniec 192
Posada Jaśliska 816
Szklary 192
Wola Niżna 284
Wola Wyżna 13
Liczba mieszkańców ogółem w gminie na dzień 05.02.2018 wynosi 2239 osób
LASY
Zalesienie terenu Gminy wynosi 2 %, co stanowi prawie 0,6 % zasobów leśnych powiatu krośnieńskiego. Na obszarze Gminy dominują drzewostany bukowe stanowią około 4 %, jodłowe 75 %, wierzbowe 5% Najliczniej występującymi gatunkami są: buk zwyczajny jodła pospolita i sosna, oraz dąb, brzoza, jawor, klon, olcha, grab.
Na terenie gminy występują;
DROGI
Przez teren gminy przebiegają drogi:
RZEKI
Przez obszar gminy przepływa rzeka Jasiołka wraz z dopływami.
Długość rzeki: 76 km powierzchnia dorzecza: 513,2 km²
Rzeka Jasiołka bierze swój początek ze stoku wzniesienia Hanasiówki na wysokości około 800 m. n. p. m, początkowo płynie w kierunku północno- zachodnim, przepływając przez wsie Jasiel, Rudawkę Jaśliską, Wolę Wyżną i Wolę Niżną. Odtąd zwraca swój bieg, płynąc w obręb Posady Jaśliskiej. Na terenie Jaślisk wpada do niej lewobrzeżny potok Bielcza. W rejonie Daliowej koryto Jasiołki zwęża się między Ostrą Górą (687 m) a górą Piotrusiem (731 m). Od wsi Lipowica zmienia swój bieg na północy. Duklę opływa od wschodu. W rejonie wsi Swierzowej, zawraca na północny zachód, zaś na granicy wsi Moderówka przyjmuje kierunek zachodni. Płynie przez Jasło, a tuż za nim, na obszarze wsi Kaczorówki wpada do Wisłoki jako jej prawobrzeżny dopływ na wysokości 225 m n.p.m. W górnym swym biegu, jako rzeka podgórska, silnie eroduje – w dolnym zaś posiada koryto mocno meandrujące. Jasiołka w swym biegu przyjmuje liczne potoki, strugi. Prawobrzeżnymi dopływami są: Posada, Hyżny, Daliówka, natomiast lewobrzeżnymi – Bielcza, Swałdówka, Głęboki, Równe, Sołotwina, Bobrówka, Chlebianka i inne. Górny bieg Jasiołki nazywany jest przez miejscową ludność Jasiel, Jaseł, Jasełka.
Gmina Jaśliska na charakter rolniczo-turystyczny
Do podstawowych gałęzi należy rolnictwo, turystyka, usługi - prowadzenie działalności gospodarczej.
Jaśliska i okolice okiem kamery
(nagrania z zasobów internetowych, po kliknięciu otworzą się w nowym oknie)